Slovenya’ya Maribor üzeri gittiğiniz taktirde topu topuna 2.5 saatlik bir yol kat etmiş oluyorsunuz.

Çıktığımız bu Sılayolu’ nda  ikinci durağımız olan Slovenya’da yolculuğumuz devam ediyor.

SılaYolu.com ekibi olarak Siz Avrupalı Türklerin çıkmaya hazırlandığı SılaYolu Yolculuğu için Yollarda.

Ana yurdumuz gözümüzün bebeği Türkiye’mize varma adına kat ediyorduk yolları. Geride bıraktığımız her bir kilometre yol bizleri bir adım daha yaklaştırıyordu.

Kat edilen binlerce Kilometre kara yolu, 10 gün sürecek olan bir yolculuk, içinden geçeceğimiz bir çok ülke ,Hedefte ise Anayurdumuz Türkiye var.

11 Ülkeden biri olan Slovenya 2 durağımız

AB üyesi olan Slovenya aynı zamanda Schengen ülkesi. Avusturya’dan girişte gümrük ya da pasaport kontrolleri yok. Villach’tan girişte sınırda bazen rutin denetlemeler yapılıyor. Polis sadece aracın içine şöyle bir göz atıp devam edin diyor. İki milyon nüfuslu Slovenya Euro bölgesinde ve Avrupa para birimi Euro geçerli.

Slovenya’da 2 ayrı güzergah var.Bunlardan ilki. Villach-Karavanken-Ljubljana- Novo Mesto – Obrezje Sınır Kapısı -Zagreb Hırvatistan istikameti.

Diğeri ise Graz – Sentilji Sınır Kapısı- Maribor – Grus-kovje Sınır Kapısı – Macelj Sıbır Kapısı Zagreb Hırvatistan Hattı.

Geçtiğimiz yıllarda ‘Diğer ülkelere göre ucuz olan Benzin fiyatları bu sene pek te ucuz olduğunu söyleyemeyiz.Benzin fiyatları Avusturya’dan pahalı,Ancak benzin sırbistan’dan ucuz. Bunun dışında Slovenya’da herhangi bir değişiklik yok. Boydan boya Hırvatistan sınırına kadar autobahn olan Slovenya çok rahat yolculuk yapılan ülkelerden bir tanesi.Otoban kenarlarında yeni ve çok güvenli, tuvaletleri temiz, modern dinlenme tesisleri bulunuyor,Dinlenme tesislerinde WİFİ bedava..

Radarları Bol

Slovenya ‘Avusturya gibi Radarları bol olan ülke. Slovenya’ya Villach üzerinden girdikten 5 km sonra ilk radarla karşılaşıyorsunuz.Sabit radarların yanı sıra,Trafik Polisleri autobahn kenarlarında radarlarla hız kontroli yapıyorlar.Hız sınırını aşanlara göz açtırmıyor.Polis cezayı hemen yolda tahsil ediyor.Ceza nın hemen peşin ödenmesi durumunda %50 indirim yapılıyor.Ceza hemen ödenmezse, polis belgelere el koyuyor. Ölüm ya da yaralanmayla sonuçlanan  trafik kazalarında sürücü nöbetçi hakim karşısına çıkarılıyor

Vinyet zorunlu

Slovenya’da Vinyet fiyatlarında bir değişiklik yok.Vinyetsiz seyahat etmenin bedeli 300 euro.Cez

Slovenya’da Vinyetler 2 ayrı kategoride satılıyor.

Slovenya: Girişte Vinyet Almayı ve cama yapıştırmayı unutmayın:

Slovenya’da önceki, yıllarda otomobil sınıfına giren araçlar için yeni bir kategori oluşturuldu.Vinyet’lerde artık bu 2 kategori üzerinden satılıyor. 2 Ayrı kategoride satılan vinyet ücretleri ise şöyle.

2 A Kategorisi Fiyatları

Haftalık Vinyet Fiyatı: (7 Gün) € 15,00

Aylık Vinyet Fiyatı: € 30,00   Yıllık Vinyet:  € 110,00

2 B Kategorisi Fiyatları

3,5 tonluk, 1,30 metre sınırını aşan araçların Vinyet Fiyatları:

Yıllık: €  220

Aylık: € 80

7 günlük:  €40

Motorsikletler İçin ödenmesi gereken Vinyet Ücretleri de bu sene yapılan zamlardan nasibini aldı.

Bu kategoride aylık vinyetin fiyatı 25’ten 30 Euro’ya, yıllık vinyetin fiyatı ise 47,50’dan 55 Euro’ya yükseldi

Slovenya’da vinyet kontrolleri ‘Otomatik Vinyet Kontrol Sistemi’ tarafından yapılıyor. Bu gişelerde yapılan otomatik kontrollerde vinyetsiz araçlar, otomatik olarak merkeze bildiriliyor.Avusturya’yı Slovenya’ya bağlayan  Karavanke tünelinin geçiş ücreti 6.50 Euro.

HIZ LİMİTİNE DİKKAT Slovenya’da yerleşim yerlerinde hız limiti 50 km, şehirlerarası normal yollarda 90 km, karayolunda 100 km, otoyolda ise 130 km. Trafik cezaları 60 Euro ile 500 Euro arasında değişiyor. Cezanın 8 gün içinde ödenmesi durumunda miktarın yarısı alınıyor. Ölümcül kazalarda sürücü mahkemeye çıkarılıyor. 

 

AB GÜMRÜK KURALLARI UYGULANIYOR Slovenya sınır kapılarında Avusturya,Slovenya. Sloevenya , Hırvatistan sınırlarında bu yıl her ne kadar gümrük kontrolleri kalkmış olsada, Slovenya’da AB gümrükler yasası geçerli. 10 bin Euro’nun üstündeki nakit paranın sınırda beyan edilmesi gerekiyor. Altın takı gibi 175 Euro üzerindeki yeni alınmış ziynet eşyaları da gümrüğe tabi. Türkiye’den dönüşte Slovenya Schengen bölgesine giriş kapısı olduğu için sıkı kontroller var. Düğün takıları ve ziynet eşyaları getirmeyin. Gümrükte yakalanan düğün takılarına Slovenya el koyuyor. Pastırma, sucuk, peynir gibi et ve süt mamülleri mamulleri, veterinerden aşı kağıdı olmayan ev hayvanları ve uyuşturucu maddelerin ülkeye sokulması yasak. Sınırda Türkçe levhalar buna karşı uyarıyor.  

Eksik belgelerle yola çıkanlar var Ljubljana Büyükelçiğilinden aldığımız bilgide ,Süresi biten eski pasaportların artık uzatılmadığını, bu durumda vatandaşların yeni biyometrik pasaport çıkarmak zorunda olduğunu belirtilerek, süresi geçmiş pasaportla yola çıkanların yolda çok büyük sorun yaşayacağı uyarısında bulundular.Vatandaşların yolda sorun yaşamaması için en başta pasaport sürelerini kontrol etmeden yola çıkmamalarını tavsiye ettiler. Yetkililer,Ayrıca Slovenya için vinyet almayı ihmal etmesinler. Trafik kurallarına uysunlar. Dinlenerek yolculuk etsinler. Slovenya’da polis trafik suçlarında belgelere el koyuyor. Dil sorunu yaşanıyor. Trafik kurallarına uyduktan sonra Slovenya’da yolculuk çok rahat ve güvenli.dediler

BENZİN FİYATLARI

Süper benzin: 1,43
Euro V-Power: 1,54
Euro Dizel: 1,28 Euro

BÜYÜK ELÇİLİK İLETİŞİM BİLGİLERİ

T.C. Lübliyana Büyükelçiliği
Adres : Livarska 4, 1000 Ljubljana
Telefon : + 386 1 236 41 50 veya 51
Faks : + 386 1 436 52 40
İnternet-adresi : http://www.ljubljana.be.mfa.gov.tr/

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi
(7/24) :+ 90 312 292 29 29

Polis : 113 (Kaza olması halinde bu numara aranacaktır.)
Ambulans : 112 İtfaiye : 112
Slovenya Otomobil ve Motorlu Taşıtlar Birliği (Onarım ve çekme gibi hizmetler vermektedir) : 1987
Trafik Danışma numarası: + 386 1 530 53 00

SLOVENCE SÖZLÜK
Dober dan: İyi günler
Dobro yutro: Günaydın
Doviçenya: Hoşçakalın
Hvala: Teşekkürler
Voda: Su
Kruh: Ekmek
Kava: Kahve
Yedan: bir
Pomoç: imdat
Messo: Et
Teleçe messo: Dana eti
Goveçe messo: sığır eti
Yaneçe messo: Kuzu eti
Pleçe messo: Piliç

SilaYolu.com
Kaynak: Gösterilmeden yayınlanması yasaktır