Her yıl olduğu gibi bu yılda Silayolu.com ve Sıla Yolu Avrupalı Türk Otomobil Kulübü Derneği, Avrupalı Türklerin sıla yolunda karşılaştığı sorunları ve yaşanan mağduriyetleri gündeme getirmek adına yaptığı anket çalışmalarına birini daha ekledi.

SILA YOLU ANKETİNE KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sınır kapılarında yapılan sözlü ve yazılı anket çalışmasına katılan gurbetçi vatandaşlarımızın ortak değindiği sorunlar; " Türkiye sınır kapılarında giriş ve çıkışta herhangi bir sorunla karşılaşmadıkları hatta görevlilerin güler yüzle davrandıkları fakat sıla yolu güzergâhı boyunca özellikle Sırbistan ve Bulgaristan sınırlarında aşırı beklemelerden ve rüşvet olaylarından " dolayı mağduriyet yaşadıkları yönünde oldu.

 

Türkiye'de herhangi bir sorunla karşılaştınız mı ? Sorusuna verdikleri cevap ise 'maalesef gurbetçi oldukları için çeşitli yerlerde kendilerine farklı fiyatlar uygulandığını ve özellikle 2023 yılında Türkiye'de yaşayan bazı kendini bilmezlerin sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlardan dolayı gurbetçi düşmanlığı oluştuğunu' dile getirdiler.

Silayolu.com ve Sıla Yolu Avrupalı Türk Otomobil Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Sezai Koç’un öncülüğünde ve ekip arkadaşlarımız tarafından yapılan anket çalışması sonrası gurbetçi vatandaşlarımıza ve Kapıkule sınır kapısında görevli gümrük memurlarına çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Sezai Koç yaptığı yazılı açıklamada, “Kapıkule, İpsala, Pazarkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında bin kişi ile yapmış olduğumuz anket çalışmasındaki  amacımız;  Avrupalı Türklerin sıla yolu güzergâhında ve sınır kapılarında yaşadıkları sorunları tespit etmek ve bu sorunların en aza indirgemesini sağlanmaktır. 

Anket çalışmamızı Avrupalı Türklerin sorunları ve çözüm önerileri altında raporlaştırıp hükümet yetkililerine sunacaklarını dile getiren Koç, bu yıl sıla yolu güzergâhında çok ölümlü kazalar yaşandı ve bir çok ocak söndü. Yaz sezonunda Uçak biletleri fahiş fiyatlardan satılıyor buda karayoluna olan talebin her yıl artmasına neden oluyor. Dolayısıyla karayolunda artan talep de ölümlü kazaların artmasına neden oluyor.

Gurbetçilerimiz yaz sezonunda uçak bileti fiyatlarının makul düzeye indirilmesini istiyorlar. Hükümetimizin seçimlerden önce verilen sözlerin yerine getirilmesini talep ediyorlar. Özellikle 185 gün olayının 30 güne indirilmesinin bir an önce yürürlüğe girmesini istiyorlar.” dedi.

 Silayolu.com internet sitesinde paylaşılan haberlerin, kaynak belirtmeden başka platformlarda paylaşılmasının hukuki suç olduğunu hatırlatır! Bu uyarıyı dikkate almayan kişi ve kurumlar hakkında hukuki süreç başlatılacağını ifade etmek isteriz.