İSTANBUL (AA) - Sigortam.net, evini güvenceye almak isteyenlerin kendilerine uygun poliçeyi seçebilmeleri için dikkat etmeleri gereken önemli noktaları açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından vatandaşların, Zorunlu Deprem Sigortası ile konut sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair akıllarındaki soru işaretleri arttı.

Sigortam.net, toplumda sigorta bilincini artırma, karmaşık sigorta ürünlerini daha anlaşılır ve erişilebilir kılma hedefiyle özellikle afet durumlarına karşı sahip olunması gereken sigorta ürünlerini açıkladı.

Türkiye genelindeki konutların yüzde 55,4'ünde Zorunlu Deprem Sigortası bulunurken, konut sigortasındaki oranlar çok daha geride kalıyor. Afet durumlarında hem evin değerini daha yüksek oranda karşılayan hem de ev içerisindeki eşyaları güvenceye alan tam bir maddi koruma için konut sigortası sahibi olmak önem taşıyor.

- "Konut sigortası maddi kaybı gerçek anlamda karşılamaya daha yakın"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sigortam.net Üst Yöneticisi (CEO) Bora Uludüz, depremlerin ardından yaşanan acıya işaret ederek, afetlerin yaralarını sarmaya çalışırken gelecekte yaşanabilecek olası felaketlere karşı önlem almayı unutmamak gerektiğini bildirdi.

Dünya Bankası'nın depremin doğrudan fiziki zararının 34,2 milyar dolar olacağı öngörüsünde bulunduğunu aktaran Uludüz, depremde zarar gören konutlar için toplam DASK teminatının 25 milyar lira olarak hesaplandığını anlattı.

Uludüz, risklerin yurt dışı ile paylaşılmasının önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Sigorta güvencesi sağlamanın en önemli yanı, risklerin gerçekleşmesi durumunda, maddi yükün reasürans yoluyla yurt dışıyla paylaşılmasını sağlamak. Düşük sigorta oranları nedeniyle yaşanan afetlerin tüm maddi zararını milli ekonomimiz aracılığıyla karşılamak zorunda kalıyoruz. Bireysel düzeyde ise DASK ile sınırlı bir güvence elde ederken, konut sigortası ile daha kapsamlı, yaşadığımız maddi kaybı gerçek anlamda karşılamaya daha yakın bir güvence elde edebiliyoruz. Bu yüzden Sigortam.net olarak hem müşterilerimizde hem de genel olarak toplumda sigortalılık bilincinin yerleşmesine büyük önem veriyoruz."

- "DASK sadece binayı, konut sigortası ise evi ve eşyaları korur"

Bora Uludüz, DASK'ın yalnızca deprem ve deprem sonucu meydana gelen sel, yangın gibi doğal afetler sebebiyle binada oluşan maddi hasarlara karşı güvence sağladığını, konut sigortasının ise hem evi hem de konut içerisinde yer alan tüm eşyaları kapsayan çok daha geniş boyutlu bir güvence imkanı sunduğunu anlattı.

DASK'ın belirli bir miktara kadar güvence sağladığını, evin gerçek değerini güvence altına almak için konut sigortası sahibi olmak gerektiğini vurgulayan Uludüz, "Yani aslında konut sigortası ile metrekare başına belirlenen DASK teminatından çok daha yüksek teminatlara konut sigortası sayesinde ulaşmak mümkün olabiliyor. Konut fiyatıyla karşılaştırıldığında oldukça uygun olan konut sigortası poliçeleri, günlük hayatta yaşanabilecek hırsızlık, elektrik ve su tesisatı kaynaklı sorunlar gibi olumsuzlukları da kapsıyor." ifadelerini kullandı.

- "DASK poliçesi güncel olmalı, kiracılar mutlaka konut sigortası yaptırmalı"

Sigortam.net CEO'su Uludüz, DASK'ın her sene yenilenmesi gerektiğini anımsatarak, ev sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan Zorunlu Deprem Sigortası'nın olup olmadığının kiracılar tarafından da kontrol edilmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Uludüz, "Sigorta yaptırılacak konutta kiracı ya da ev sahibi olmak, teminatların kapsamı açısından önemli. Ev sahipleri için bina ve eşya teminatını bir arada almak gerekirken, kiracıların da eşyalarını güvenceye almak için ayrıca poliçe oluşturması gerekiyor. Bu nedenle kendi eşyalarını koruma altına almak isteyen kiracıların konut sigortası yaptırması önem teşkil ediyor." uyarısında bulundu.

- Poliçe satın alınırken dikkat edilmesi gerekenler

Konut sigortalarında farklı şirketler farklı kapsamlarda seçenekler sunabildiği için poliçe satın alırken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralandı:

"Herhangi bir hasar ya da kayıp durumunda, kaybın karşılanmasını garanti altına almak için metrekare birim fiyatlarındaki güncel değerlemeleri takip etmeye önem vermek gerekiyor. Ev sahipleri DASK ve konut sigortası yaptırdıklarında, belirli limitlerde olmak şartıyla kira gelir vergisi indirimi hakkından yararlanabiliyor. Konut sigortası, poliçenin oluşturulduğu tarihten sonra meydana gelecek hasarları karşılıyor. Konut sigortası, poliçe kapsamına giren evdeki bazı teknolojik cihazlar için de güvence sağlayabiliyor. Ancak bu teminatların oluşturulmasında cihaz yaşına da dikkat etmek gerekiyor. Afet durumlarında eşyaya gelen hasar, manevi tazminat, kira kaybı, taşınma yardımı gibi ödemeler sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte konut sigortası kapsamında yer alıyor. Konut sigortası poliçe fiyatları, binanın bulunduğu bölgeye ve ile göre değişkenlik gösterebiliyor."

Kaynak: AA