Fransız Senatosu'nun kabul ettiği bir yasa tasarısıyla ülkede oturumu olmayanlar için devlet tarafından ücretsiz tedavi desteği kesildi.

Fransız Senatosu, göçmen ve sığınmacı konularını kapsayan yasa tasarısını görüşüyor.  Tasarının, devletin, oturumu olmayanlara ücretsiz tedavi imkanını yasaklayan maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Buna göre, ülkede oturum izni bulunmayanlar, acil durumlar hariç devletin sağladığı ücretsiz tedavi haklarından yararlanamayacak. Tasarının bütün maddeleri senatodan geçtikten sonra yeniden müzakere için Ulusal Meclis’e gönderilecek.

 

GÖÇ YASA TASARISI SENATODA

Hükümetin defalarca ileri bir tarihe ertelediği göç yasası tasarısı, hafta başında senatoda müzakere edilmeye başlanmıştı. Senatörler, dün tasarının, parlamentoya, gelecek 3 yıl için göç kotaları belirleme yetkisi verilmesini ve aile birleşimi şartlarını katılaştırmayı öngören maddelerini kabul etmişti

Aralıkta, parlamentonun alt kanadı Ulusal Meclis’te ele alınması öngörülen tasarının, son halini alarak yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.

 

GÖÇMEN İŞÇİLER GÖSTERİ DÜZENLEDİ

Fransa’da, Senato’nun karşısında, göçmen işçilere oturum belgesi verilmesi talebiyle protesto eylemi gerçekleştirildi. Genel İş Sendikası (CGT) çağrısıyla Paris’te Senato’nun önünde düzenlenen gösteriye, sendikacılar ve göçmen işçiler katıldı.

Göstericiler, Fransız makamlarının, göçmen işçilere oturum belgesi vermesini veya mevcut oturumlarını yenilemesini talep etti. Protestoda, tüm işçilerin aynı sosyal haklara sahip olması istendi.

Kaynak: camiahaber.com