Avrupa'dan Türkiye'ye aracınız ile karayolu üzerinden gidiş için birkaç güzergah bulunmaktadır. Almanya, Hollanda, Danimarka ve Polonya Üzerinden Türkiye'ye Yolculuk Yapacaksanız birkaç alternatif rota ile Türkiye'ye Gidebilirsiniz.

Almanya üzerinden gelecekler sırasıyla şu rotayı izleyebilirler; Avusturya, Slovenya, Hırvatistan (Zagreb), Sırbistan (Belgrad), Sırbistan Niş.

Buraya kadar rota aynı fakat Sırbistan Niş'te ya Bulgaristan yada Makedonya ve Yunanistan üzerinden Türkiye'ye geçiş yapabilirsiniz. Eğer Makedonya ve Yunanistan rotası tercih edilecekse bu yol ortalama 300 Km daha yolu uzatacaktır, fakat nispeten çok daha güzel yollarda ve daha güvenlikli bir seyahat yapabileceksiniz. Yunanistan otoyolu üzerinde ise benzin istasyonu bulunmamaktadır. Benzin istasyonu için civar köylere veya şehirlere çıkılması gerekir. Yunanistana girmeden önce benzin almanız tavsiye edilir.

Bulgaristan rotası tercih edilecekse Sofya yolu tabelalarını takip etmeniz gerekiyor sonra Plovdiv, Svilengrad ve Edirne Kapıkule üzerinden Türkiye İstanbul yada Çanakkale istikametinden gideceğiniz rotaya göre bir yol belirleyebilirsiniz. Bulgaristan rotasındaki yollar eskiden Makedonya - Yunanistan rotasına göre daha kötüydü, Bulgaristan yeni otoyollar yaptı ve nerdeyse artık kapıkuleye kadar otoyol ile gidilmektedir. Fakat yine de özellikle Bulgaristan'dan geçecek olanlara gece yolculuğu tavsiye edilmemektedir. Yollardaki radarlara ve para isteyenlere dikkat ediniz.

Burda bizim size önerimiz şu olacaktır eğer İzmir, Bodrum, Manisa, Muğla yani Ege bölgesine gidecekseniz Makedonya Yunanistan rotasını takip ediniz ve Edirne Çanakkale üzerinden yolunuz çok daha pratik olacaktır. Çoğu kişi Bulgaristan rotasını tercih ederek Bulgaristan Sınır Kapılarında yoğunluğa sebep olmaktadırlar. Tercih tamamen size kalmaktadır, 300 KM lik bir yol genelde otoban olduğundan 2 ile 2.30 saat arasında geçilebilmektedir ve belki de bu süre sınır kapılarında bekleme yapılmayacağından çok daha avantajlı olabilecektir.

Almanyanın Doğu tarafından gelecekler ise örneğin Berlin, Dresden tarafından yol olarak Çek Cumhuriyeti (Prag), Avusturya (Wien), Macaristan (Budapeşte), Sırbistan (Belgrad) rotası tercih edilebileceği gibi daha az ülkeden geçmek isteyenler ise Almanya doğu tarafından Münih yoluna sapıp daha sonra Avusturya üzerinden Slovenya rotasını takip edebilirler.
Polonya'dan gelecekler iste Slovakya, Macaristan (Budapeşte), Sırbistan (Belgrad) rotasından gelerek, Belgrad sonrası Türkiye’ye kadar Bulgaristan veya Makedonya-Yunanistan güzergahı tercih edilebilir.
Danimarkadan Türkiye'ye gitmek isteyenler ise Almanya Hamburg Berlin üzerinden ya Avusturya ya da Çek - Macaristan rotasını takip etmelidirler.
Hollanda'dan Türkiye'ye karayolu ile seyahat isteyenler ise Almanya üzerinden Dortmund, Köln, Frankfurt, Nürnberg yolundan Avusturya'ya geçip Viyana üzerinden Macaristan (Budapeşte), Sırbistan (Belgrad) rotasını takip ederek Niş üzerinde ise yukarıda bahsettiğimiz ya Bulgaristan rotasını ya da Makedonya - Yunanistan yolunu tercih ederek Türkiye'ye gidebilirler.

Haber: Silayolu.com / Sezai Koç

Foto: Silayolu.com