40 bin civarında Türk’ün yaşadığı Belçika’nın Gent şehrinde bir caddeye Emirdağ ismi verilecek. Gent’e ilk Türk işçiler 1964 sonbaharında gitti.

Türkiye kökenlilerin Belçika’ya göçünün 60’ıncı yıl dönümü 2024 yılında kutlanacak. Gent Belediye Meclis Üyesi Veli Yüksel 2024’te Belçika’ya Türk göçünün 60. yıldönümünü anısına Gent şehrinde bir meydana veya caddeye Emirdağ isminin verilmesini gündeme getirdi.

Yüksel, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Brüksel ve Gent’e ilk Türk işçiler 1964 sonbaharında geldi. İlk Türk erkekleri şehrimizdeki tekstil fabrikalarında çalışmaya başladılar. Daha sonra, binlerce Türk işçinin aileleri de Gent’in yolunu tuttu” dedi.

“Gelenlerin çoğu Emirdağlı”

İşçilerin büyük bölümünün Emirdağ’dan geldiğini söyleyen Yüksel, “Yıllar sonra Emirdağ’ın, Türkiye’den gelen göçmenlerin tedarikçisi olduğunu söyleyebiliriz. Emirdağlı Türk aileler, yıllardır Gent sokaklarının, özellikle de Sleepstraat’in bir parçası. Emirdağ’ın Gent’le ve Gent’te yaşayan Türklerle bu denli bağlantılı olması nedeniyle, Gent’te bir meydan veya caddeye ‘Emirdağ’ adının verilmesini öneriyorum” açıklamasını yaptı.

Kaynak: arti33.com