Almanya’da yaşayan iki arkadaş, çalıştıkları sağlık sigortasını sahte faturalarla 870 bin Avro dolandırdığı ortaya çıktı.

 

Almanya‘nın Dortmund kentinde iki eski sağlık sigortası çalışanı gurbetçi, sahte faturalar kullanarak “BIG direkt gesund” sağlık sigortası şirketini 870 bin Euro‘dan fazla dolandırdı. Dortmund bölge mahkemesinde görülen dava sonucunda sanıklardan biri hapis cezasına çarptırılırken, diğeri ise ertelenmiş ceza aldı.

 

40 yaşındaki Serkan S., kendisi ve stajyeri Emir Y.’nin (30) sahte faturalar keserek parayı aracıların hesaplarına aktardıklarını itiraf etti.

 

Paraları tanıdıklarının hesapların aktardı

Dolandırıcılık, 2016 yılında daha küçük miktarlarla başladı. Serkan S., düzenlediği sigarayı bırakma programları, hiç düzenlenmeyen kurslar ve hiç gerçekleşmeyen osteopatik tedaviler için kestiği sahte faturaları BIG sağlık sigortasından tanıdıklarının hesaplarına aktardı.

 

Toplam zarar 870 bin Euro

Serkan S., sonraki yıllarda Dortmund’daki stajyerini de dolandırıcılığa dahil etti. Emir Y. sahte faturaları girerken, Serkan S. bunları onayladı. Mahkeme, bu dolandırıcılığın sağlık sigortası şirketine toplamda 870 bin 451 Euro zarar verdiğini açıkladı.

 

2 yıl 10 ay hapse çarptırıldı

Serkan S., toplam 2 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Emir Y. ise 57 davada güveni kötüye kullanma ve 18 davada yardım ve yataklık suçlarından iki yıl hapis cezası aldı ancak bu ceza ertelendi. Diğer davalarda beraat etti.

Her iki sanık da büyük miktarda parayı geri ödemek zorunda kalacak. Serkan S., 540 bin 523 Euro’yu geri ödemek zorunda kalırken, her iki sanığın da ödenmemiş 275 bin 117,96 Euro’luk faturaları bulunuyor.

Kaynak: arti33.com