Türkçeye tavır aşırı sağa yarar

 

Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik Türkçe derslerinin engellenmek istenmesine tepki gösterdi. Çelik, engellemenin aşırı sağcıların işine yarayacağını ifade etti

Berlin'de bazı belediyelerce sınıf kullanım ücreti talep edilerek Türkçe dersine engel getirilmeye çalısılmasına Berlin Baskonsolosu Mustafa Çelik tepki gösterdi. Baskent'te çok sayıda okulda Türkçe dersinin yapılamaması ve önümüzdeki dönemde buna birçok okulun daha eklenmesi hakkında konusan Baskonsolos, "Türkçe derslerinin yapılamaması Almanya'da yükselen asırı sagın isine yarar" dedi.

UZMANLARI DİNLEYİN
Baskonsolos Çelik, Berlin'in Mitte Ilçesi Belediyesi tarafından 28 Agustos günü Türkçe dersi verilmesi için okulda kullanılacak sınıf için kira bedeli istendigini ve ilçedeki 571 ögrencinin Türkçe dersi alamadıgını hatırlattı. Çelik, "Türkçe bizim için hem kültür, hem dil konusu ama aynı zamanda da sosyal ve toplumsal bir konu. Çünkü Türkçe egitiminin olmadıgı yerde Türk gençlerinin Türkçe ögrenmeden Almancayı iyi ögrenemeyecegini tüm uzmanlar ve akademisyenler ifade ediyor" diye konustu.

HOBİ DERSİ GİBİ GÖRÜLMEMELİ
Türkçe derslerinin çocukların egitimine çok büyük katkısı oldugunun altını çizen Çelik, "Türkiye'de de Almanca çok genis kitleler tarafından ögreniliyor, ögretiliyor. Bunu Türkiye kendi parası ile yapıyor. Almanya'da da Türkçe'nin ögretilmesi gerektigini düsünüyoruz" dedi. Türkçe ögretiminin ana dille kalmayıp lise ve üniversitelerde ögretimin daha da yaygınlastırılması gerektigini söyleyen Baskonsolos, "Türkçe derslerinin hala hobi dersi gibi görülmesinden de memnun degiliz" ifadesini kullandı. Baskonsolos Çelik, Türkçe dersinde ideolojik davranılıyor iddialarını da reddetti ve "Müfredatı Almanlarla birlikte hazırlıyoruz. Bundan sonra da böyle olacaktır" seklinde tepki verdi. Berlin Mitte'de alınan kararın benzeri gelecek ögrenim yılından itibaren Kruezberg ilçesindeki 11 okulda da uygulanacak. Türkiye iki anlasmalar uyarınca Almanya'da 1500 okulda yaklasık 37 bin Türk ögrenciye Türkçe dersi veriliyor. Bu rakamlara diger eyaletler de eklendiginde 108 bine çıkıyor.

TÜRKÇEME DOKUNMA
Berlin Türk Cemaati, Türkçe dersleri için okulların kira ücreti talep etmesini protesto etti. Kentin farklı kesimlerinde 'Türkçeme dokunma' adı altında gerçekleşen gösteride "Çocuklarımız, Türkçe derslerinden mahrum kalmasın" denildi.

Mesut HASTÜRK / BERLİN

Son Düzenlenme Çarşamba, 11 Ekim 2017 13:16

Benzer Öğeler (etikete göre)

  • Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu Çelik: Türkçe eğitimi anayasal bir haktır
    11/10/2017
    Okunma 522 defa

    Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenleri tarafından Berlin'de bazı belediye sınırlarındaki okullarda Türk öğrencilere sunulan Türkçe ve Türk Kültürü dersleri için sınıf kullanım ücreti talep edilmesine ilişkin "Türkçe eğitiminin anayasal bir hak olduğunu düşünüyorum." dedi.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…