3 dakikadan kısa bir sürede uçağa dönüşen uçan araba AirCar, uçuşa elverişlilik sertifikası aldı. AirCar, geçtiğimiz haziran ayında Slovakya’nın Nitra ve Bratislava kentleri arasında 35 dakikalık bir uçuş gerçekleştirmişti.

Otomobil.haber7 sitesinde yer alan habere göre: Uçan arabalar çoğumuzun küçükken büyüdüğümüzde göreceğimize inandığı bir konseptti. Ancak görünen o ki bu hayal yavaş yavaş gerçeğe dönüşüyor.

Slovak Ulaştırma Otoritesi, 100mph (160kmh) üzerinde hızlara ve 8,000ft (2500m) üzerindeki irtifalara ulaşabilen uçan bir arabaya uçuşa elverişlilik sertifikası verdi. Bir BMW motoruyla ve normal benzin pompasıyla çalışan ‘AirCar’ isimli hibrit otomobil uçağın arabadan hava aracına dönüşmesinin ise 2 dakika 15 saniye sürdüğü ifade edildi.

Orta mesafeli seyahatler sonsuza kadar değişebilir

Uçan araç, haziran ayında Slovakya’nın Nitra ve Bratislava kentindeki uluslararası havaalanları arasında 35 dakikalık bir uçuş gerçekleştirmişti. 70 saatlik uçuş testi ile 200’den fazla kalkış ve inişin ardından uçuşa elverişlilik sertifikası verilen araç için aracın yaratıcısı, “AirCar sertifikası, çok verimli uçan arabaların seri üretiminin kapısını açıyor” dedi ve bu sertifika ile orta mesafeli seyahatlerin sonsuza kadar değişmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

Sıradan bir uçak gibi havalanan ve yere inen AirCar’ı kullanmak için doğal olarak bir de pilot lisansı gerekiyor. BBC News’e konuşan şirket yetkilileri ise yakın gelecekte bir tarihte Paris’ten Londra’ya bir uçuş gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtiyor.

Aircar’ın özellikleri

160 beygir gücünde sabit pervaneli motora sahip olan AirCar Prototip 1, bir BMW motoruna sahip ve normal benzin pompası yakıtıyla çalışıyor. İki kişilik araç ayrıca açılan kanatlara ve arkada tek bir pervaneye sahip. Aracın kanatları yoldayken katlanıyor ve normal bir park yeri kadar yer kaplıyor.

Uçan otomobilin havalanması için piste ihtiyaç duyuluyor.

Yaklaşık 2500 metre yüksekliğe ulaşan uçan arabanın havadayken hızı saatte 170 kilometreyi aştı.

Resimler: Otomobil.haber7.com

Tags: AircarUçan araba