Bulgaristan’da devam eden yol çalışmaları ve olası yoğunluk nedeniyle Avrupa'lı Türkler'in bu yıl Bulgaristan yerine Makedonya-Yunanistan güzergahına akın etmesi bekleniyor. Bu nedenle Makedon gümrük kapısında uzun kuyruklar oluşabilir.

Bulgaristan’da ki yol çalışmalarının devam etmesinden dolayı ve olası yoğunlukta gözününde bulundurulursa Bulgaristan’da yapılacak yolculuk tam bir kabus olacak.Diğer yandan Bulgaristan sınır kapılarında oluşan kilometrelerce kuyruk ve sıkı aramalar sürücüleri çileden çıkaracağından bu yıl Makedonya - Yunanistan güzergahının tercih edilmesi bekleniyor.

MAKEDONYA’DA SORUN YOK

Geçtiğimiz son 2 yılda kapalı olan Makedonya sınır kapısı açık. Avrupalı Türkler’in Bulgaristan’a alternatif olarak terçih edtikleri Makedonya’da sorun yok.

 

Türkiye’ye giderken Avrupalı Türklerin Bulgaristan’ın alternatifi olarak tercih ettikleri güzergah üzerinde yer alan Makedonya yolu 2,5 saate geçilebilen bir ülke. Makedonya, Bulagaristan’a nazaran çok daha güvenilir yollara sahip.

 

Bu yıl Makedonya, özellikle Bulgaristan güzergahında soygun,bozuk yollar,rüşvet gibi kunularda sıkıntı yaşayanların ve istikametleri Ege kıyılarında olanların tercih ettiği bir güzergah olacak.

 

İki yıldır sınırları kapalı olan çok büyük transit yolcu kaybına uğrayan Makedonya, bu yıl pandemi kısıtlamalarının kalkması ile birlikte tekrar yoğunluk bekliyor.

 

Makedonya’ya giriş yapmak için geçerli pasaport şart. AB vatandaşları AB kimlik kartlarıyla Makedonya’ya giriş yapabiliyor.


Memurlar Türkçe konuşuyor
Makedonya’nın Sırbistan sınırındaki Tabanovce sınır kapısı oldukça geniş, 8 giriş, 6 çıkış gişesi var. Makedonya sınır polisi pasaportları, arabanın ruhsatı, yeşil sigorta kartı ve vekaleti kontrol ediyor. Memurlar Türkçe biliyor. Türkçe bilen memur sınır polisi bize iyi yolculuklar dileyerek, evraklarımızı geri veriyor. Sınırda görevli Makedon Türkler de var. Onlar çok iyi Türkçe biliyor.

 

HIRSIZLARA FIRSAT VERMEYİN

Aracınızın cam ve kapılarını açık bırakmayın. Araç camının önüne çanta ya da cüzdan koyarak, hırsızlığa davet çıkarmayın.

YOl 2,5 SAAT UZUYOR


Tabanovce sınır kapısından Yunanistan’a açılan Bogorodica sınır kapısına kadar yol 220 km. Bu da yaklaşık 2,5 saat tutuyor.

 


BENZİN VE OTOBAN ÜCRETLERİ UCUZ

Otobanlar ücretleri çok ucuz. Ancak otobanlar belediyeye ait olduğu için her belediye kendi otoban ücretini kendisi alıyor. Otoban ücretini Denar ile ödemek daha mantıklı yada kartla Otoban üzerindeki geçiş ücretleri şöyle:

 2022 MAKEDONYA OTOYOL ÜCRETLERİ

Bölüm / Araç Kategori
I
II
III
IV
Kumanovo-Miladinovci
60 den/€1,50
80 den/€2,00
150 den/€3,50
220 den/€5,00
Skopje – Petrovec
40 den/€1,00
50 den/ €1,00
100 den/€2,00
150 den/€3,00
Petrovec – Veles
80 den/€1,50
120 den/€2,50
220 den/€4,50
330 den/€6,50
Veles – Gradsko
60 den /€1,50
100 den /€2,00
180 den/€3,50
260 den /€5,00
Skopje -Miladinovci
40 den/€1,00
60 den/€1,00
100 den/€2,00
150 den/€3,00
Tetovo – Gostivar
30 den/€0,50
40 den/€1,00
80 den/€1,50
110 den/€2,00
Skopje – Tetovo
40 den/€1,00
60 den/€1,50
110 den/€2,00
160 den/€3,50


BENZİN ÜCRETLERİ

 Makedonya’da yaşam şartları çok ağır askari ücret normal bir işçinin kazancı aylık yaklaşık 300 euro.Hükümet halkın enflasyondan fazla etkilenmemesi için petrol fiyatlarını sabitlemiş.

Bizim seyahat ettiğimiz Nisan ayında Benzin ve mazot fiyatları 1.30 cent olarak sabitlenmişti.

Şu anki aktuel Benzin ve Mazot fiyatlarına 0,20 cent zam getirilmiş ve 1,50 cent olarak sabitlenmiş.

 POLİSE DİKKAT

Makedonya’ya girer girmez farlarınızı yakın. Yazın otoyol üzerinde polis kontrolleri sıklaştırılıyor.

 Farlar gündüz de yanmak zorunda. Aksi takdirde cezası 35 Euro. Güvenlik kemeri takmamanın cezası 20 Euro, direksiyonda cep telefonuyla konuşmanın cezası 45 Euro, otobanda 120 km olan hız sınırını 30 ile 50 km arasında aşmanın cezası 45 Euro, bunun üzerinde aşmanın cezası ise 300 Euro. Polis para tahsil edemez. Cezayı sürücü denar olarak banka veya postaneye yatırıp makbuzunu polise göstermek zorunda. Sürücü trafik kazası durumunda mahkemeye çıkarılıyor. Ölümlü kazalarda cezalar en az 3 yıldan başlıyor.'

 

Radar donanımlı sivil polis araçlar yolda hız sınırı kontrolü yapıyorlar. Yakalarında mikrofon ve kamera var ve her şey kayıt altına alınıyor. Hız sınırlarına mutlaka uyun.

 YORGUN ARAÇ KULLANMAYIN

Her yıl olduğu gibi bu yılda genelde Avrupa’dan gelen Türk sürücülerin çok hızlı ve yorgun bir şekilde araç kullandıklarını gördük. Aman ne olur dikkatli olun.Makedonya‘da otobanlarda sıkı hız kontrolleri yapılıyor.

 DEKLARE EDİN

Makedonya’ya girerken yolcuların yanlarında 10 bin Euro’yu aşan nakit para veya çeki sınırda beyan etmeleri gerekiyor.

 Makedonya Gümrük İdaresi Kumanova Gümrüğü yetkilileri şu önemli bilgileri verdiler: Mekedonya mevzuatlarına göre yolcu başına 10 bin Euro üzeri paranın gümrüğe girişte yazılı beyan edilmesi gerekir. Bu konuda gümrükte bilgilendirme kitapçıklarını Türkçe olarak ta dağıtılmakta. Beyan edilmeyen paraya el konuluyor. 18 yaş üzeri yolcunun bir karton sigara, 1 litre alkol, 2 litre şarap ve 50 ml parfüm hakkı var. Bu sene Avrupalı Türkleri bekliyoruz.Türkler Makedonya’ya girişte mutlaka gümrük kurallarına riayet etsinler ve sabırlı olsunlar” dediler.

TÜRKÜLERE KONU OLAN VARDAR OVASI
Makedonya Balkanlar’da Osmanlı mirasının en çok göründüğü ülke. Vardar Ovası üzerinde kurulu başkent Üsküp Osmanlı mirasının en güzel örnekleri olan tarihi camiler, hanlar ve mimari eserlerle dolu. Vali konağı, eski telfgrafhanesi Osmanlı eseri. Zaten Üsküp’e girince Osmanlı çarşında her tarafta yükselen minareler Türkiye’desiniz izlenimi veriyor. Makedonya çok kültürlü ve etnik bir ülke. Üsküp şehri mutlaka gezip görülecek yerlerden bir tanesi. Osmanlı çarşısında mutlaka Makedonya köftesi yemenizi tavsiye ederiz.

ÖNEMLİ TELEFONLAR:

T.C. Üsküp Büyükelçiliği: Slavey Planina-B Üsküp
                          Tel: +389 2 311 32 70
Polis: 192
İlkyardım: 194
İtfaiye: 193
Gümrük şikayet: 197
Yol şikayet: 199
Makedonya Otomobil Kulübü AMCM: 196

 Kaynak Sılayolu.com Sezai Koç

Servis eden Metin Doğan