Türkiye'de Otomobil fiyatları düşecek bilir

Türkiye’de otomobil fiyatları ÖTV ve döviz kuru nedeniyle zaten yüksek. Yapılan düzenleme ise otomobil fiyatlarını düşürecek cinsten.
 
Maliye Bakanlığının özel tüketim vergisinde (ÖTV) yaptığı değişiklik resmi gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Söz konusu düzenlemeye göre otomotiv üreticileri bazı ürünlerde ÖTV iadesi alabilecek.
 
Toyota, Honda, Renault gibi birçok marka Türkiye’de üretim yapıyor. Dolayısıyla bu düzenleme yerli üretim araçları yakından ilgilendiriyor.
 
Yeni düzenleme ise şunu içeriyor: Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalar, üretimde kullandıkları radyo, hoparlör ve monitör gibi cihazları için ödedikleri ÖTV‘yi geri alabilecek. İade talebini için üretim tarihinden itibaren bir yıl içinde başvuruda bulunabilecek.
 
 
 
Çift ÖTV ödüyorlar
 
Anadolu Ajansı‘nda yer alan habere göre, otomotiv imalatçıları, araç üretirken kullandıkları radyo, hoparlör, monitör ve navigasyon gibi cihazlar için ÖTV öderken, ürettikleri araç bayileri tarafından satıldığında bu kez taşıtın tüm bedeli üzerinden bayiler ÖTV ödemek zorunda kalıyordu.
 
Düzenlemeyle, imalatçılara söz konusu ÖTV girdilerinin iadesi sağlanacak. Buna göre, üreticiler, söz konusu girdileri yine ÖTV’li olarak satın alacak, imalat aşaması bittikten sonra da iadesini talep edecek.
 
ÖTV iadesinin, taşıtın üretiminde kullanıldığı vergilendirme dönemini takip eden dönemden itibaren en geç bir yıl içinde istenmesi gerekecek.
 
Öte yandan, imalatçı niteliği taşımayan motorlu araç ticareti yapan araç bayileri tarafından, taşıta eklenen mallar için ödenen ÖTV ise iade edilmeyecek.

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…