Araba Egsozdan neden su atar?

 Egzoz neden su atar diye mrak edenler oldukça fazladır. Gelen suyun sebebi ise tamamen normal ya da ciddi bir arızanın habercisi olabilir.
 
Egzoz neden su atar diye soranlara öncelikle belirtmek gerekir ki, suyun miktarına bakmak gerekir. Zira normal seviyede olan su motorun sağlıklı olduğunu gösterir.
 
Şöyle ki; araçlara koyulan yakıtın içeriğinde bir miktar su bulunur. Yakıtın içerisindeki bu su, motordaki yanma olayı sonrası buharlaşır. Buharlaşan su susturucu bölümüne gider. Suturucu bölümü motor bölümüne göre daha soğuk olduğu için buhar halindeki su yoğunlaşır. Yani gaz halinden tekrar sıvı haline dönüşür. Daha sonra da az bir miktar su şeklinde egzozdan atılır.
 
Bir diğer deyişle, egzozdan az miktarda su gelmesi normaldir ve bu aracın motorunun sağlıklı olduğunu gösterir.
 
 
 
Aracın egzozdan su püskürtmesi anormal durumu da gösterebilir
 
Ancak ‘aracın egzozdan su püskürtmesi varsa motor kesin sağlıklıdır’ diye bir görüşe kapılmak da yanlıştır. Çünkü bazı anormal durumlarda da egzozdan su gelebilir. Bu sebeple birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. İşte dikkat edilmesi gereken o noktalar…
 
Hava sıcaklığına dikkat!
 
Düşük sıcaklıklarda egzozdan beyaz renkli buhar çıkması gayet normaldir. Ancak hava sıcaklığı +8 derece ve üzerinde olduğu halde egzozdan su, beyaz buhar / duman geliyorsa o zaman önemli sorunun habercisi olabilir.
 
Böyle bir durumda aracın silindir kapak contasından şüphe etmek gerekir.
 
Araç su eksiltiyor mu?
 
Araçta aşırı bir şekilde su eksilmesi varsa silindir kapak contasında kaçak olabilir. Bu sebeple aracın ehline gösterilmesi gerekir.
 
Eğer aşırı bir eksilme yoksa bu durumda panik yapmak yersiz olabilir.
 
‘Araç egzozdan su fışkırtıyor’ diyenler gözlem yapmalı
 
Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ‘aracım egzozdan su fışkırtıyor’ diyen kullanıcıların bir dizi gözlem yapması ve ona göre hareket etmesi gerekiyor.
Son Düzenlenme Çarşamba, 13 Haziran 2018 16:29
Share

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…