Yanlış Akaryakıt doldurursak ne olur?

Araca yanlış yakıt doldurulmasından kasıt; dizel araca yanlışlıkla benzin konması veya benzinli bir araca dizel yakıtı konmasıdır.

Ya da Euro dizel yakıt konması gereken araca klasik dizel yakıtı konması da hatalı yakıt kapsamına girer. Depoya yanlış yakıt doldurulmasının araca vereceği hasarlar bir hayli fazla olduğu için böyle bir hata olasılığı birtakım teknik tedbirlerle mümkün olduğunca azaltılmıştır. Örneğin, boyut farklılığından dolayı dizel tabancasını benzinli bir aracın deposuna sokmak aslında oldukça zordur. Ya da, ödemeyi yaptığınızda fişte doldurulan yakıt türü yazmaktadır. Kontağı çalıştırmadan önce fişe hızlıca göz atmak bir önlem olacaktır.

Yanlış Yakıt Aracı Nasıl Etkiler?

Aracınıza hatalı yakıt konarsa ve siz bunu kontağı çalıştırmadan fark ederseniz, serviste sadece deponun temizlenmesi ile sorun halledilebilmektedir. Böyle bir durumda zarar ve maliyet en az düzeyde olur.

Ancak yanlış yakıt doldurulmuş bir araçta kontak çalıştırıldıktan sonra ciddi hasar oluşmaya başlar. Böyle bir durumda yakıtın boşaltılması ve aracın bütün yakıt sisteminin temizlenmesi gerekir. Bu işlem oldukça maliyetlidir.

Aracınıza Yanlış Yakıt Doldurulursa Haklarınız Nelerdir?

Araca yanlış yakıt konması konusu Tüketici Kanunu ile düzenleme altına alınmıştır. Böyle bir hizmetten kaynaklanacak zarar benzin istasyonunun sorumluluğu altındadır. Kusurun ispatlanması için birtakım teknik incelemeler gerçekleştirilecek ve sizden de yakıtı o istasyondan aldığınıza dair fiş, fatura gibi belgeler istenecektir. Firmanın ihmal / dikkatsizliğe bağlı olarak kusurlu çıkması sonucu zararınız karşılanacaktır.

Bunun yanı sıra, “akaryakıt dolum teminatı” kasko sigortanızdaki ek teminatlardan biridir. Bu teminat, yanlış akaryakıt dolumuna karşı sizi ve aracınızı güvence altına alır. Böyle bir durumda, kasko sigortası şirketiniz ile görüşmek fayda sağlayacaktır.

Son Düzenlenme Salı, 03 Temmuz 2018 23:22
Share

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…