"Tünel görüşü"

 
Tüm taşıt sürücüleri için dikkat edilmesi gereken bir konu olan ‘tünel görüşü’ kavramı, ciddi riskleri beraberinde getiriyor.
 
Birçok sürücünün kaza sonrası ‘Aniden karşıma çıktı, nereden geldi anlayamadım’ cümlesini söylediğini duyarız. Aslında çoğu zaman çarpılan nesne birden gelmez. Birden geliyormuş algısına neden olan şey ‘tünel görüşü’dür. Buna ‘tünel algısı’ da denir.
 
Peki, tünel görüşü nedir ve nasıl oluşur?
 
Hızlı araç kullanmak görüş alanının daraltarak tünel görüşüne sebep olur. Hız ne kadar artarsa, sürücünün bakışları o oranda uzağa odaklanır. Böylece sürücü, yol çevresindeki olayları ve riskleri zamanında algılayamaz. Bir başka deyişle, yol çevresindeki tehlikeler, hız nedeniyle iyice daralan görüş açısına girene kadar sürücü bunu fark etmez. Dolayısıyla zamanında önlem alamaz ve kaza riski ortaya çıkar.
 
 
 
Örnek vermek gerekirse…
 
Örnekle anlatmak gerekirse; saatte 35 km/s hızla ilerleyen bir araçta sürücünün görüş açısı 110 derecedir. Bu hız saatte 100 km/s’ye çıktığında görüş açısı 42 dereceye düşer. Daha yüksek hızlara çıktığınızda açının daha da düştüğünü unutmayın!
 
 
 
Korunmak için ne yapmalı?
 
Öncelikle görüş alanının en az 180 derece olması gerektiğini hatırlatalım. Yan aynaları kullanarak bu açıyı arttırabilirsiniz. Yine başınızı sağa sola oynatarak da bakışlarınızla açınızı yükseltebilirsiniz. Ama bunu yaparken oyalanmamaya çalışın.
 
Yine de en güzel çözüm, aşırı hız yapmamak.
Son Düzenlenme Perşembe, 24 Mayıs 2018 06:32
Share

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…