Dizel Motorlu Araçlar neden daha az yakar !

Dizel araçların benzinli araçlardan daha az yakmasının sebebi, yakıt fiyatından ziyade dizel motorların çalışma şeklinden kaynaklanır.
 
Dizel araçlar benzinli araçlardan daha az yakıt tüketir. Bunun nedeni ise, dizel motorların benzinli motorlardan daha farklı bir çalışma şekline sahip olmasıdır.
 
Benzinin ateşleme ve genleşme özelliği yüksektir. Bu yüzden benzinli motorlarda sıkıştırma oranının, yanma anında belli sınırlar içerisinde kalması gerekir. Ayrıca benzinli motorun çevriminde sıkıştırma özelliği, güç ile torku üretirken yüksek devirlerde de çalışabilir.
 
Yüksek devirlerde yüksek güç elde etmekse yakıt tüketiminin artmasına neden olur.
 
 
 
DİZEL MOTORUN ÇALIŞMA ŞEKLİ
 
Dizel motorlar ise benzinliler gibi yüksek ateşleme gücüne sahip değildir. Ancak yüksek sıkıştırma oranı sayesinde havayı sıkıştırabilir. Kızdırma bujileriyle ısınan sıkışmış havanın üzerine yüksek basınçla püskürtülen mazotun patlaması da kolaylaşır. Haliyle dizel motorlar, bu yüksek sıkıştırma özelliğinin etkisiyle düşük devirlerde maksimum tork üretebilir.
 
Öte yandan dizel motorların krank mili, piston kolu, piston ve volan gibi malzemeleri benzinli motorlara göre çok daha sağlam olması gerekir. Çünkü yukarıda bahsedilen çalışma şekli daha fazla dayanıklılık gerektirir.
 
DİZEL AZ YAKAR AMA…
 
Son olarak, dizel motorlar daha düşük devirle çalıştığı için daha az yakıt harcar. Ayrıca mazotun litre fiyatı benzine göre daha ucuzdur. Bu durum dizel araçları her ne kadar daha ekonomik yapsa da, mazotun yanma ve alev yayılma hızı benzine göre daha yavaştır. Dolayısıyla dizel araçlarda yüksek motor devirlerinin elde edilmesi ve benzinli araçlar kadar yüksek hızlara çıkmaları zordur.
Share

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…