Yanında fazla para veya takı taşıyan gümrüǧe yakalanıyor

Türkiye’de yıllık iznini geçiren bir aile, İngiltere’ye dönüşünde Alman gümrük memurlarına yakalandı. Ailenin aracını arayan polis, 54 parça altın ve 21 karton sigara ele geçirdi

 

Hem karayolu, hem de havayoluyla Avrupa Birliǧi ülkelerine giriş ve çıkışlarda beraberinizde bulunan para miktarının 10 000 Euro’luk sınırı aşmaması gerekiyor. Bunun üzerindeki miktarların gümrüǧe bildirilmesi şart. Aksi taktirde bildirmeyenleri para cezası bekliyor

Şunu tekrar hatırlatmakta fayda var‘ Sadece AB’ye girerken deǧil, çıkarken de 10000 Euro sınırının geçerli olduǧunu bilmek gerekiyor.

Mevzuat sadece bir kişinin üzerinde taşıyabileceǧi miktarı belirliyor. Yani kişi başı 10 bin euroya kadar izin var , ancak araçta bulunan kişiler aralarında yanında getirdikleri parayı paylaşırsa yanlarında daha fazla para da getirebilirler.

Yetkililer ‚10000 Euro’yu aşan miktarı AB’ye giriş veya çıkışlarda bildirmesi gerektiğini“ belirtiyorlar.

Türkiye’den karayolundan dönenlerin beraberinde getirdikleri altın ve sigara miktarına dikkat etmeleri gerekiyor. Almanya’da zaman zaman otoyol üzerlerinde yapılan gümrük kontrollerinde bu sınırı aşanlara yüksek para cezaları uygulanıyor.

Sabah Gazetesinde Cengiz Parlayan’ın haberine göre ‚Almanya'da gümrük memurları, Almanya'nın bazı eyaletleri ile bazı Avrupa ülkelerinde sona eren tatil dönemi nedeniyle otobanlarda izinci avına çıktı. Gümrük memurları, Türkiye tatilinden dönüşte gümrüğe tabi esyası olup da bunu Almanya'ya girişte belirtmeyen Avrupalı Türkleri otobanlarda beklemeye basladı. Gümrük memurları son olarak İngiltere'de yasayan bir Türk ailenin düğün altınlarını ele geçirdi.

PARK YERİNDE BASKIN
Almanya'nın Regensburg ile Würzburg kentleri arasındaki A3 numaralı otobanda bulunan park yerlerine baskın düzenleyen gümrük memurları, çok sayıda altın ve sigara ele geçirdi. Park yerlerine ani baskınlar yapan memurların Türkiye'de tatillerini geçirip İngiltere'ye dönen bir Türk ailenin aracından şüphelendiği açıklandı. Arabayı arayan memurlar 10 bin euro değerinde altın mücevher ile 4 bin 200 adet sigara buldu. Mücevherlerin 54 parçadan oluştuğu bildirilirken, aile, altınların düğün hediyesi olduğunu söyledi. Aracın şoförü 54 yasındaki baba ile 23 yasındaki kızı hakkında vergi kaçırmaktan soruşturma açıldı. Altın ve sigaralara el konulurken, aileye bir de 2 bin 600 euro ceza kesildi.
Kaynak: Sabah.de / Cengiz Parlayan
Etiketler
Share

Benzer Öğeler (etikete göre)

 • 16 Kilo Altınla yakalandı
  20/08/2018
  Okunma 2132 defa

  Brüksel havalimanı Zaventem'de İstanbula seyehat eden yolculardan birisinin el bagajında 9 kilosu külçe  16 kilo ağırlığında altın, ceketinde ise 125.990 Euro nakit para yakalandı.

 • 70 bin Euro ve 6 bin Euro değerinde ziynet eşyası ile yakalandı
  20/08/2018
  İlk yorumlayan ol!
  Okunma 2698 defa

  Geçen hafta 70 bin Euro ve 6 bin Euro değerinde ziynet eşyası ile Karlsruhe Havalimanına iniş yapan 75 yaşındaki Türk yolcu Alman gümrüğüne takıldı.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…