Silayolu 2018 Rehberi

SILA YOLU REHBERİ SİZLER İÇİN DERLEDİK.
 
• Pasaportların en az 6 ay süresi olmalı
• 10 bin Euro’dan fazla para gümrükte beyan edilmeli
• Mavi Kartlıların Türkiye’ye girişte vize alması gerekmiyor
 
Yola Hazırlık
 
Yola çıkmadan önce arabanın servisini ve bakımını yaptırın. Yeşil sigorta belgeniz ( Grüne Karte) arabada olsun.Tüv'ü bitmiş araba ile yola çıkmayın. 
 
Yolda arabanızın bozulma ve kaza ihtimaline karşı ÖAMTC veya ARBÖ’ye üye olun.
 
Başkasının arabasıyla yola çıkacaksanız vekâletname almalısınız. ÖAMTC üyeleri Vekâletnameyi ücretsiz alabiliyorlar ayrıca Araç sahibinin TC kimlik nosu da la zım bizim size tafsiyemiz Pasaportun Fotokopisini çekin yanınızda bulundurunuz. ÖAMTC ve ADAC  sıla yolunda kazalara karşı “Schutzbrief”  yaptırmakta fayda var.
 
İzindeyken eve hırsız girmesine karşı evde değerli eşya ve para bırakmamak ve ev sigortası yaptırın. Postaneye tatilde mektuplarınızın ertelenmesi için dilekçe verin. 
 
Avusturya sağlık sisteminde verilen e-card Türkiye’de geçerli değil. Türkiye için “Urlaubkrankenschein” alın. 
 
Pasaportlar hazır mı?
 
Pasaportunuz en az 6 ay geçerlilik süresi olmalı. vusturya oturumunuzun süresi kısalmışsa uçakla Türkiye’ye gidenler için sorun yok. Vizenin bitmesine bir gün kala bile Avusturya’ya giriş yapabiliyorsunuz. Karayoluyla gidenlerin sıla yolundaki gümrüklerde mağduriyet yaşam ihtimaline binaen oturum vizesini yolculuğa çıkmadan önce uzatmalarında fayda var. 
 
Yolculuk
 
Yanınızda  çok para götürmeyin. Türkiye’de harcamayı düşündüğünüz parayı banka havalesi ile kendi adınıza gönderebilirsiniz. 
Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan gümrük mevzuatlarına göre ülkeye girişte kişi başı 10.000 Euro ve üzeri nakit paranın yazılı olarak beyan edilmesi zorunlu. Bu meblağı aşan paranın beyan edilmemiş olması halinde paraya el konulmakta ve konu yargıya intikal etmekte.
Öte yandan, yanlarında bulunan ve kişi başı 10.000 Euro’yu aşan parayı Sırbistan’a ya da Bulgaristan’a girişte beyan eden vatandaşlarımızın aynı meblağı çıkışta da beyan etmeleri şart. Beyan yükümlülüğünü yerine getiren vatandaşlarımız herhangi bir sorunla karşılaşmıyor. 
Başka aileden bir çocuk sizinle birlikte yolculuk yapacaksa anne babasının rızası gerekiyor.
 
Yolda güvenlik açısından ÖMV benzinliklerinden benzin/mazot almayı tercih edin. ÖMV benzinliklerinde güvenlik personeli bulunuyor. Mola verdiğinizde de ÖMV benzinlikleri nisbeten daha güvenli. Sırbistan’da Bosbhorus Hotel tesislerinde de mola verebilirsiniz.
Dinlenmeden, mola vermeden uykusuz bir şekilde araba kullanmayın. 
 
Viyana-Kapıkule arası 1310 km. 100 kilometrede 9 litre yakan bir araç için yaklaşık dizel masrafı: 140 Euro
 
Sıla yolu üzerindeki bütün ülkelere ilişkin en güncel gümrük, vize ve yol durumu bilgilerine Türkiye Dışişleri Bakanlığının www.mfa.gov.tr adresindeki resmi internet sayfası üzerinden Konsolosluk bölümü içindeki “Tatil Aydınlatma Projesi” (http://www.mfa.gov.tr/tatil-aydinlatma-projesi.tr.mfa) başlığı altında ulaşmak mümkün. Aynı başlık altında Türkiye’ye getirilen yabancı plakalı araçlar hakkında güncel bir bilgi notu da mevcut.
 
En kısa güzergâh Viyanadan Macaristan-Sırbistan-Bulgaristan-Türkiye güzergâhı. Ancak izin zamanı gümrüklerde yığılma sonucu uzun süre beklemek gerekecek. Bu yüzden Yunanistan yolu biraz uzun olmasına rağmen daha rahat olabilir. Dönüşte de Macaristan’a girişte sıkı kontrollerden dolayı saatlerce bekleneceğini hesap etmek gerekiyor. 
 
Avusturya 
 
Avusturya’da vignet (Vignette) almadan otobana girmeyin. Araçta bütün yolcular icin birer fosforlu yelek bulundurmayı unutmayın. Avusturya’da hız sınırlarına uyan rahat yolculuk yapın.
 
Slovenya 
 
Slovenya boydan boya otoban. Yollar yeni ve bakımlı. Farlar gece gündüz açık tutulmak zorunda. Vignet almayı sakın unutmayın. Bir haftalık Vignet 15 Euro. Vignetsiz seyahatin cezası ise 300 Euro. Hemen ödenirse 150 Euro. Trafik kurallarını ihlâl edenlerin belgelerine polis el koyuyor. 
 
Hırvatistan 
 
Yolların bakımlı olduğu Hırvatistan’da otobanlar ücretli, vignet yok. Ücret otobana girişte gişelerde ödeniyor. Para birimi Kuna. Hırvatistan tarfik kurallarına göre araçta çekme halatı olması mecburi. Farlar gündüz de açık olmalı.
 
Macaristan 
 
Avusturya’dan Macaristan’a girince hemen vignet alın. Vignet ücreti  yaklaşık 10 Euro. Vignet alırken plakanız vignete kaydediliyor. Ayrıca Internet üzerinden online olarak ta alabilirsiniz (tollticket.com) .Plakanızın doğru kaydedildiğini kontrol edin. Yoksa boş yere ceza ödersiniz.  Macaristan sadece 2 paket yani 40 adet sigaraya izin veriyor. Arabasında bir karton sigara bulunduranlar ceza ödüyor.
Macaristan’da mazot alırken ödemeyi sakın Euro ile yapmayın. Kredi kartı ile veya Forint ile yapın. 
Türkiye’ye gidişte devamlı Szeged tabelalarını takip edin. Budapeşte şehir merkezine girmeyin.
Macaristan’dan Sırbistan’a iki giriş kapısı var: Röszke ve Tompa. Röszke kapısında yığılma olabilir. 10 km ötedeki Tompa kapısı tenha oluyor. 
Süresiz vizeli eski pasaportlarınızın vize sayfası geçerlidir. Pasaportunuzla beraber eski pasaportunuzu gösterip, hudut kapısından geçebilirsiniz. 
 
Sırbistan 
 
Sırbistan’a girince ilk önce döviz bozdurun. 30-40 Euro’yu dinara çevirin. Ceza almanız durumunda polis Euro kabul etmiyor,sadece dinar kabul ediyor. Dinarla otoban ücretini de ödeyebilirsiniz. 
Sırbistan’dan geçen sıla yolu büyük ölçüde otoban oldu. Sadece çıkışa yakın tüneller kısmında otoban henüz bitmedi. O da 30 km kadar bir yol.
Sırbistan’da otoban için vignet alınmıyor. Ancak otoban girişlerinde gişeler var. Sırbistan’dan geçişte toplamda yaklaşık 11 Euro otoban ücreti ödeniyor.
Sırbistan’da benzin alırken ve mola verirken ÖMV benzinliklerini tercih etmekte fayda var. Bu benzinlikler özel güvenlik elemanları tarafından korunuyor. 
Sırbistan’da geçtiğimiz yıllarda çok sayıda vatandaşımızın otomobilinin camı kırıldı ve arabanın içerisinde bulunan el çantaları çalındı. Pasaport, para, altın gibi değerli şeylerin bulunduğu çantayı görünür yerde bırakmayın.
Benzin parasını kredi kartıyla veya dinar olarak ödeyin.  Euro olarak öderseniz zarar edersiniz.
 
Romanya
 
Sırbistan Avrupa Birliği üyesi olmadığı için Sırbistan’a girmeden Macaristan’dan sonra Romanya üzerinden Bulgaristan’a gidilebilir. Ancak Romanya’da otoban çok az. Yollar gidişli-gelişli. Bu yüzden Türkiye’ye Romanya güzergâhından gitmeyi tavsiye etmiyoruz.
Romanya güzergâhı için girişte otoban vigneti almak gerekiyor. 7 günlük vignet 3 Euro. Romanya’da arabada yangın söndürme cihazı bulundurulması mecburiyeti var.
 
Makedonya 
 
Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye gitmek istemeyenlerin tercih ettiği güzergâh Makedonya ve Yunanistan üzerinden İpsala sınır kapısına varmak oluyor. 
Makedonya Yunanistan güzergâhı sıla yolunu 272 km, yaklaşık 3 saat uzatıyor. Nişten sonra yol ayrımı var. Makedonya’ya girdikten sonra Yunanistan’a kadar 244 km yol gidiliyor. Bunun 216 kilometresi otoban, 28 km ise tek şeritli yol. 
Makedonya’da akaryakıt diğer ülkelerden ucuz. Depoyu doldurabilirsiniz. Ödemeyi kredi kartıyla veya ülke parasıyla yapın.
 
Yunanistan 
 
Yunanistan’da yollar geniş ve rahat. Yolun bir kısmında denizi görerek ferah ferah yol alıyorsunuz. Ancak otobanlarda benzin istasyonu bulunmuyor. Bu sebeple otoban girişinde depo doldurun. Yunanistan’a Makedonya’dan girdikten sonra Türkiye sınırına kadar hep otoban. 
 
Bulgaristan 
 
Bulgaristan yolları düzeldi. Nerdeyse tamamı duble yol ve otoban oldu. Yalnız Sırbistan’dan çıktıktan sonra Sofya’ya varana kadar 50 km’lik yol otoban değil, gidişli-gelişli yol.
Bulgaristan için otoban vigneti almak gerekiyor. Vignet ücreti 8 Euro. 
Sofya şehir merkezine girmeyin. Svilingrad tabelasını takip edin.
 
Navigasyon’a güvenmeyin 
Navigasyon Bulgaristan’da yeni yolları tanımıyor. Yanlış yola yönlendirebiliyor. Bu sebeple her şeyi Navigasyona bırakmayın. Tabelaları takip edin. 
 
Türkiye 
 
Arabanızı yola çıkmadan ön beyan sistemi ile kaydedebiliyorsunuz. Böylece Türkiye gümrüğünde araba kayıt işlemi için beklemeden geçiş yapabiliyorsunuz.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sayfasında yer alan (www.gtb.gov.tr) “E-İşlemler” menüsünde yar alan  “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” kullanılarak kişi ve taşıta ait bilgileri online olarak önceden girebilirsiniz.
Türkiye’ye giriş yapan Mavi Kart sahibi eski Türk vatandaşlarının vize alması gerekmiyor. Avusturya makamları mavi kartı tanıyor. Avusturya polisi pasaportunuzu kontrol ettiğinde “Türk vizesi niye yok” diye sorarsa mavi kartım var demeniz yeterli.
Türkiye’ye giriş ve çıkışları hafta sonuna denk getirmeyin. Yeşil sigorta kartınız Türkiye için geçerli değilse gümrükte sigorta yapmanız gerekiyor.  
Türkiye’de sigorta yaptırmanın şöyle bir avantajı var. Arabanız kaza yaptıysa sigortada basamağınız yükselmiyor.
Türkiye otobanlarında hız sınırı 120 km. Son yıllarda çok yerde otoban benzeri iki gidiş- iki geliş (duble) yollar yapıldı. Hatalı sollamadan kaynaklanan kazalar azaldı. Duble yollarda hız sınırı 110 km.
Türkiye yollarında yine de çok dikkatli araba kullanmak gerekiyor. Çünkü trafik kaidelerini bilmeyen ve bilse de uygulamayan çok sayıda araç sürücüsü var.
 
Avusturya’ya Dönüş 
 
Türkiye’den dönüşte sıkı kontroller var. Macaristan’a karayolu ile gelinmesi halinde, değeri 300 (Üçyüz) Euro’dan fazla olan altın, mücevher gibi ziynet eşyalarının beyan edilmesi zorunlu. Bu yüzden Türkiye’den 300 Euro’dan fazla altın takı almayın. Yakalanırsanız cezası var.Pastırma, sucuk, peynir gibi et ve süt mamulleri veterinerden aşı kâğıdı olmayan ev hayvanları ve uyuşturucu maddelerin ülkeye sokulması yasak. 
Dönüşte Macaristan’da  belgeler çok iyi inceleniyor. Gümrükte araçlar didik didik aranıyor. Bu yüzden Macaristan’a girişte çok uzun kuyruklar oluşuyor. Buna hazırlıklı olun ve yanınızda bol içecek bulundurun. Bilhassa çocuklu aileler arabada yeterince su bulundurmalılar.
Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…