Kapıkule de sezon yeniliklerle acıldı

 
Silayolu.com
 
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı başta Kapıkule olmak üzere diğer sınır kapılarında, Avrupalı Türklerin yaz tatili için anavatana gidişiyle oluşabilecek yoğunluğa karşılık verebilmek için çeşitli önlemler alındı.
Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan tatilciler, okulların kapanmasıyla birlikte izne ayrılarak Türkiye’ye doğru yola çıktı. Tatilcilerin yola çıkması, geçiş yapılan güzergah üzerinde yoğunluğa neden oluyor. Binlerce kilometrelik yolu kat ederek Türkiye sınırına ulaşanlar, zaman zaman gümrüklerde yoğunluk oluşturuyor.
 
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaman Ocak, Kapıkule’de ‘gurbetçi sezonu’nun başladığını söyledi. Bu doğrultuda Kapıkule’de altyapı çalışmalarının tamamlandığını, artık gümrüklerde son sistem teknolojilerin kullanıldığını vurgulayan Ocak, artık gümrük işlemlerinin eskisine nazaran çok daha kısa sürede tamamlandığını aktardı.
 
BELGELERİNİZİ ÖNCEDEN HAZIRLAYIN
Avrupa’nın farklı bölgelerinde yaşayan Türklerin tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelmeye başladığını ifade eden Ocak, “Gurbetçi sezonunun başlaması nedeniyle gümrüklerimizde gereken tedbirler alındı. 10 peronda 25 bilgisayarla 25 personelimiz görev yapacak.
 
Bu anlamda Kapıkule’ye yeteri kadar personel takviyesi de yapılmıştır. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları ve gümrüklerde fazla beklememeleri için personelimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük özveriyle çalışacaktır” dedi.
 
Vatandaşların yola çıkmadan önce gümrüklerde gerekli olacak bütün belgeleri eksiksiz hazırlaması gerektiğini vurgulayan Ocak, bu durumun geçişlerin hızlı yapılmasına imkan sağlayacağını kaydetti.
 
Ocak, yolcu sezonunda yoğunluğun önlenebilmesi ve ön beyan sisteminden vatandaşların yararlanabilmesi için gereken duyuruların yapıldığını, vatandaşlardan gümrüklerde bekleme sürelerini kısaltacak ön beyan sistemini kullanmalarını istedi.
Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…