Bunlari unutmayın!

TATİL DÖNEMİNDE AVUSTURYA’DAN TÜRKİYE’YE SEYAHAT EDECEK VATANDAŞLARIMIZA VE YURTTAŞLARIMIZA DUYURU
 
Önümüzdeki yıllık izin döneminde özellikle Türkiye’ye doğru yola çıkacak vatandaşlarımızın ve yurttaşlarımızın aşağıdaki hususlarda dikkatli olmalarında fayda bulunmaktadır: 
 
1) Yolculuk yapacak vatandaşlarımızın pasaportlarını ve Avusturya vizelerini kontrol etmeleri, süresi bitmiş veya az kalmış ise yenilemeleri gerekmektedir. Türkiye istikametindeki Avrupa ülkeleri, karayolundan seyahatlerde Türk pasaportlarında en az 6 aylık geçerlilik süresi olmasını istemektedir. 
 
2) Avusturya pasaportu bulunanlar Türkiye’ye giderken  Mavi Kartlarını mutlaka yanlarında taşımalıdırlar. Mavi Kartı olmayanlar ise yola çıkmadan önce internetten (www.evize.gov.tr) vize almalıdırlar. Sınır kapılarımızda veya havaalanlarında vize verilmemektedir. Yabancı ülkelerde Mavi Kart taşımak kanunen serbesttir, yasak değildir.
 
3) Şayet, başkasına ait bir araç ile Türkiye’ye gidilecekse, mutlaka önceden araç sahibinden vekâletname alınmalıdır. Bu vekâletnameler ÖAMTC, ARBÖ, ADAC gibi kuruluşlardan ücretsiz temin edilebilmektedir. Bu kuruluşların verdikleri vekâletnameler gümrüklerimizde geçerlidir.
 
4) Yurt dışından emekli olanların araçlarıyla Türkiye’ye seyahat etmeden önce emekli olduklarına dair belge ile Başkonsolosluğumuza gelerek “Emekli Belgesi” almaları gerekmektedir.
 
5) Avrupa Birliği sınırları içerisinde veya Türkiye istikametindeki ülkelerde, bir kişinin üzerinde 10.000 Euro’dan fazla para taşıması yasaktır. Bu durumdaki bir kişinin parasına polis tarafından el konulmaktadır. 
 
6) Eski tip lacivert pasaportlarda yer alan süresiz veya normal Avusturya oturma müsaadeleri ile Avusturya’da ikamet edilmesi ve Türkiye’den direkt olarak Avusturya havaalanlarına gelinmesi mümkündür. Ancak, karayolundan seyahat edilecekse ya da aktarmalı uçuş yapılacaksa, bazı Avrupa ülkeleri (Sırbistan, Hırvatistan, Bulgaristan, vs.) Şengen (Schengen) vizesi istediğinden eski tip vizelerin Şengen vizesi ile değiştirilmesi gerekmektedir. 
 
7) Askerlik çağındaki vatandaşlarımızın Türkiye’ye gitmeden önce askerlik ertelemelerindeki sürelere dikkat etmeleri gerekmektedir. Erteleme süresini geçirenlere askerlik şubeleri tarafından idari para cezası uygulanmaktadır.
 
Saygıyla duyurulur.
Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…