Aman dikkat, Silayoluna çıkmadan kontrol edin!

 Karayoluyla tatile gidecekler dikkat: Sizin için yolda gerekli bütün belgeleri tek tek sıraladık. Yola çıkmadan önce mutlaka bu belgeleri kontrol edin. Yarı yoldan geri dönmek istemiyorsanız, bu belgeler olmadan sakın yola çıkmayın.

BU BELGELER OLMADAN YOLA ÇIKMAYIN

İZİN dönemi yaklaşırken okuyucularımızın sorunsuz bir yolculuk yapmaları için bu yıl da Hürriyet olarak karayolunu inceledik. Sıla yolunda yeni gelişmeler, gümrükler, sınır ve trafik kontrolleri hakkında önemli bilgiler topladık. Bu bilgileri ülke ülke sıraladık. Sorunsuz bir yolculuk için bu bilgileri okumadan yola çıkmayın.

ÖNCE HAZIRLIK:

Sıla Yolu uzun bir yolculuk. En az beş ülkeden geçiyorsunuz. Yolculuk, yola çıkmadan önce iyi bir hazırlık istiyor. Tatil sevincinin yolda kabusa dönmesini istemiyorsanız tüm belgeleri eksiksiz tamamlayın. Yoksa acı sürprizler sizi bekliyor. Dahası da var: Yüzlerce kilometre yolu geri tepmek zorunda kalır ve tatilinizi başlamadan bitirebilirsiniz.

GEÇERLİ PASAPORTLAR:

Hemen ‘pasaportum nasıl olsa var’ deyip geçmeyin. Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol edin. Sadece kendi pasaportunuzun değil, sizinle birlikte yolculuk edecek tüm aile fertlerinin pasaport sürelerine iyice bakın. Pasaportlarınız en az üç ay geçerli olsun. Süresi geçmiş pasaportla sakın yola çıkmayın. Avusturya, Slovenya sınırlarında pasaport kontrolü yok. Geçersiz pasaportla yola çıkarsanız, en geç Hırvatistan ya da Sırbistan’dan geri çevrilirsiniz. Güzergah üzerindeki Türk Büyükelçilikleri pasaport düzenlemiyor. Sadece Türkiye’ye gidişi temin eden geçici pasaport tanzim ediyor. Geri dönebilmek için Türkiye’den yeni pasaport çıkarmanız ve eskiyi de birlikte taşımanız gerekiyor. Tatilinizi resmi dairelerde geçirmek istemiyorsanız, pasaport sürelerine bakmayı asla ihmal etmeyin.

BİYOMETRİK PASAPORT: 

Artık pasaportlar uzatılmıyor. Yeni biyometrik pasaport düzenleniyor. Biyometrik pasaportların tanzimi zaman alıyor. Önce internet üzerinden randevu almak ve bu tarihte bağlı bulunduğunuz başkonsolosluğa başvurmanız gerekiyor. Yeni pasaportların gelmesi iki hafta civarında sürüyor. Yeni pasaportlar en az 6 ay en fazla 10 yıl süreli düzenleniyor. 6 ay süreli pasaport alabilmek için pasaportun süresi bitmeden başvuru şart.

AB KİMLİK KARTI: 

Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olanlar geçerli kimlik kartlarıyla seyahat edebilirler. Ancak dikkat! Sırbistan ve Makedonya’da AB eski kimlik kartları geçmiyor. Yeni biyometrik kimlik kartı isteniyor. Türk kimlik kartları seyahat için geçerli değil.

E-OTURUM: 

Oturum izinleri artık pasaporta işlenmiyor. E-oturum denilen çipli oturum kartı tanzim ediliyor. Yeni biyometrik pasaport sahiplerinin e-otorum kartı alması şart. E-oturum kartı çıkarmak 6 haftayı buluyor. E-oturum kartı izin tarihine kadar yetişmeyen yolcular, içinde geçerli oturma izni etiketi bulunan eski pasaportlarını mutlaka yanında bulundurmalı. Bu durumda sorunsuz seyahat edebilir.

Sirbistan da dikkat:

Sırbistan 10000 euro euro üzerindeki miktara el koyuyor,geri alabilmeniz için Mahkemeye başvuruda bulunmanız gerekiyor buda çok uzun sürebiliyor.

Ayrıca Sırbistan'da artık eskisi gibi sağlam ve güvenilir bildiğimiz Dinlenme istasyonlarında da kapkaç olayları son dönemde artmış durumda. Siz siz olun tedbiri elden bırakmayın.

ARAÇ RUHSATI ve YEŞİL SİGORTA KARTI:

Kullandığınız aracın ruhsatı ve yeşil sigorta kartını yanınıza alın. Yeşil sigorta kartınızda Türkiye kısmının açık ve süresinin dolmamış olmasına çok dikkat edin. Eğer Türkiye kısmı açık değilse, Türkiye’de sınırda özel kaza sigortası yaptırmanız gerekiyor. Türkiye’de yapılan özel kaza sigortası sadece karşı tarafın masrafını karşılıyor. Genellikle Avusturya’dan gelen yolcuların yeşil sigorta kartlarında Türkiye kısmı açık değil. Sigorta kartınızda Türkiye’nin ülke kodu olan TR’nin yanında çarpı (x) işareti varsa, sigortanız Türkiye’ye kapalı demektir. Sigortanızla konuşup Türkiye’yi sigorta

kapsamına dahil ettirin.

VEKALET:

Eğer aracınız bir başkasına veya firmaya aitse, mutlaka vekalet alın. Vekaleti, Alman Otomobil Kulübü (ADAC) veya yaşadığınız ülkenin otomobil kulübü, noterlik ya da başkonsolosluklardan alabilirsiniz. Araç kendi şirketinize bile ait olsa, yine vekalet almak zorundasınız. “Araç eşime ait”, ya da “Araç benim kendi adıma kayıtlı şirkete ait. Kendi kendime vekalet mi vereceğim”

demeyin. Başkasına ait araçla vekaletname olmadan yabancı ülkelere seyahat edemezsiniz, Türkiye’ye de giriş yapamazsınız.

185 GÜN ŞARTI

 T.C. kimlik belgesi veya Mavi Kart sahibi kişinin taşıtı ile birlikte Türkiye’de kalabileceği azami süre 24 aydır (730 gün). Bu süre kişinin ve taşıtının kesintili veya kesintisiz olarak 185 gün yurtdışında bulunması halinde verilir.

Kesintisiz 185 gün yurtdışında kalmadan Türkiye’ye giriş yapılmak istenilmesi halinde, kişinin Türkiye’de kaldığı süreler sistem tarafından otomatik düşülerek kalan süre verilir.
Yabancı uyruklu kişinin taşıtı ile birlikte Türkiye’de kalabileceği azami süre 90 gündür.

EMEKLİLER: 

Emekliler araçlarını Türkiye’de iki yıl tutabilirler. Bu durumda konsolosluk ya da yeminli tercümandan onaylı Türkçe emekli belgesi gerekiyor. İki yıl Türkiye’de kaldıktan sonra tekrar araçla Türkiye’ye gitmek için aracınızın yurtdışında 185 gün kalması da şart.

Kişisel kullanıma mahsus aracın girişte sınır gümrüğündeki işlemleri için hangi belgeler gereklidir?


Taşıtın mülkiyet belgesi (taşıt, giriş yapacak kişiye ait değil ise geçerli bir vekâletname), taşıta ait Türkiye’de geçerli sigorta poliçesi ile kişinin pasaportunun (varsa T.C. Kimlik Belgesi veya Mavi Kart) ibrazı gerekir.

HASTALIK VE KAZA SİGORTASI: 

Yabancı ülkeler için hastalık ve kaza sigortası yaptırın. Bağlı bulunduğunuz sağlık sigortasından seyahat sağlık belgesi almayı unutmayın. Seyahat sağlık belgesiyle devlet hastanelerinde tedavi ücreti ödemiyorsunuz. Yoksa masrafları peşin ödemek zorundasınız. Seyahat sağlık belgeleri çalışanlar için 6 hafta, emekliler için bir yıl geçerli.

OTOMOBİL KULÜBÜ: 

Üyesi olduğunuz otomobil kulübünün üyelik kartını yanınızda bulundurun.

EHLİYET: 

Sürücü belgenizi almadan yola çıkmayın.

ARAÇ BAKIMI: 

Sıla yolunda gözü aç tamircilerin tuzağına düşmemek için yola çıkmadan önce aracınızı bakımdan geçirin. Mecbur değilseniz, hafta sonu yola çıkmayın. Çünkü hafta sonu yollar ve sınır kapılarında trafik çok yoğun. Güle güle gidin...

E-OTURUM KARTI: 

E-oturum kartı olanlar sınırda yeni pasaportlarının yanında oturum kartlarını da göstermek zorunda. Sınır kapılarında e-oturum kartı mutlaka isteniyor. 

Önemli uyarı:

Bu yeni e-oturum kartınızı yanınıza almayı unutmayın ve iyi muhafaza edin. Sınır polisinin e-oturum kartını pasaportla birlikte geri verdiğinden emin olun. Kart küçük olduğu için düşme ihtimali yüksek. Ayrıca refakathanede kayıtlı 16 yaşına giren çocuklar için müstakil e-oturum kartı şart.

GEÇERLİ OTURMA İZNİ:

AB ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarından geçerli oturma izni isteniyor. Süreli oturma izni olanların mutlaka bu süreye dikkat etmeleri, süresi bitmiş veya bitmek üzereyse, yeni oturum izni almaları şart. Refakathanede kayıtlı çocukların oturma izni sürelerini de mutlaka kontrol edin.

GÜZERGAH VE BENZİN MASRAFI

Münih-Avusturya-Slovenya-Hırvatistan-Sırbistan-Bulgaristan-İstanbul: 1913 km. Yolculuk süresi yolun ve sınırların durumuna göre 21 ile 26 saat arasında değişiyor. 100 km’de 9 litre benzin yakan bir araçla bu yolun yakıt masrafı, litresi ortalama 1.50 Euro’dan yaklaşık 260 Euro tutuyor. 7 litre mazot yakan bir araçla yakıt masrafı, litresi 1.40 Euro’dan 188 Euro civarında. Makedonya-Yunanistan

üzerinden İstanbul 2 bin 185 km. Bu güzergah yolumuzu 272 km, yaklaşık 3 saat daha uzatıyor. Bu güzergah yaklaşık 25 ile 28 saat arasında sürüyor. Makedonya üzerinden benzin masrafı 295 Euro, mazot masrafı ise 215 Euro civarında. Münih, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan üzerinden İstanbul 2 bin 18 km. Yolculuk yaklaşık 22 ile 27 saat arasında sürüyor. Benzin masrafı 294 Euro, mazot masrafı ise 215 Euro civarında.

Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…