Avusturya işi artık iyce ırkçılığa döktü Özel

 
Avusturya'da Türkçe ehliyet sınavı kalkıyor!
Trafik bakanı Norbert Hofer ilginç bir açıklama yaparak; “Ehliyet sınavları artık Türkçe yapılmayacak” dedi.
 
 
Avusturya'da ehliyet almak isteyenler 2019 yılından itibaren Almanca, İngilizce, Hırvatça ya da Slovence bilmek zorunda, çünkü bu dört dil dışında artık Avusturya'da ehliyet sınavı yapılmayacak.
 
Trafik bakanı Norbert Hofer, Türkçe dilinin artık sınav dili olarak sunulmayacağını belirtirken, bu vesile ile vergi veren Avusturyalıların vergilerinin açıklanması mümkün olmayan Türkçe dilinde özel dökümanlar için harcanmasının önüne geçileceğini belirtti.
 
Geçtiğimiz yıl Avusturya genelinde 3631 kişinin Türkçe ehliyet sınavı sonucu ehliyet aldığı bildirildi.
 
299.687 kişinin yeni ehliyet aldığı 2017 yılında toplamda 3631 kişinin sorulan 80 soruya Türkçe dilinde cevap verdiği bildirilirken, 2018'in ilk yarısında bu rakamın şimdiden 2243 kişiye ulaştığı belirtildi.
 
Ehliyet sınavı dökümanlarının Türkçeye çevrilmesi maliyetinin vergi veren yerel halka mal edilmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Hofer, ehliyet kursları derneğine 2019'dan itibaren Türkçe ehliyet sınavı verilmemesi yönünde direktif verildiğini açıkladı.
 
''Sınavların Türkçe verilmesi diğer azınlık halkları aşağılamak anlamına geliyor''
 
1998 yılında SPÖ-ÖVP hükümeti bakanı Viktor Klima'nın özel izini sonrası Avusturya'da ehliyet sınavları Türkçe'de verilirken, Hofer ehliyet sınavlarının Türkçe dilinde verilmesi ülkede yaşayan diğer azınlık  halklara karşı bir saygısızlık ve aşağılayıcılık olarak kabul edilebileceğini belirtti.
 
''Bu azınlıklarda Çin'ce, Arapça ve Arnavutluk'ça da sınav isterse işin içinden çıkamayız'' diyen Hofer, 2019 yılından itibaren Türkçe sınav verilmeyeceğini belirtti.
 
Kopya çekilmesi de önlenilecek
 
Bundan böyle ehliyet sınavı olan Multiple-Choice-Test'leri Almanca, İngilizce, Hırvatça ve Slovence dilinde verilecek. Avusturya 1955 yılında yapmış olduğu bir anlaşma gereği bu dilleri de resmi dil olarak kabul etmiş durumda.
 
Ayrıca sınavlarda kopya çekilmesi ve sahtekarlık yapılmasının da bu şekilde önüne geçileceği bildirildi.
 
Silayolu.com
Son Düzenlenme Pazar, 22 Temmuz 2018 09:18
Share

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…